Do Czego Służy Blenda W Fotografii Kulinarnej I Którą Warto Mieć

Wpis powstaje na prośbę moich obserwatorów i osób, którym pomagam z fotografią kulinarną. Niby taka prosta rzecz, a często zapominana. Blendy są ważne i po przeczytaniu tego postu na pewno sobie jakąś sporządzisz.

Co to jest blenda fotograficzna

Blenda to przedmiot, który odbija światło w kierunku fotografowanego przedmiotu i dzięki temu doświetla go (poprawia ekspozycję). Jest to bardzo często stosowany modyfikator światła w czasie sesji. Dzięki niemu możemy uzyskać lepiej i równomierniej oświetlone fotografie, pozbyć się dużego kontrastu lub głębokich cieni.

Taką samą rolę spełniają także przykładowo panele odblaskowe, ale mają inną konstrukcję niż blenda. Blenda to elastyczny panel, który można składać. Przyjmuje różne kształty np. trójkąta, koła, owalu.

Panel odblaskowy Zdjęcie: Amazon

Blenda okrągła 5w1  Sklep DigiShots.pl

Różne kolory powierzchni blendy

Na powyższym obrazku można zauważyć, że blenda może się charakteryzować różnymi kolorami powierzchni odbijających światło.

Srebna powierzchnia

W przypadku srebnej powierzchni będziemy mieć do czynienia z delikatnym zafarbowaniem światła na ”zimno” (podwyższenie temperatury barwowej). Poza tym światło odbite jest ostrzejsze, małe rozproszone. Trzeba mieć produkt, do którego taki kolor i charakter światła będzie pasował. Fotografia kulinarna bardziej lubi się z ciepłymi tonami niż zimnymi.

Srebna blenda pomoże tez odbić i nakierować ostre światło, gdy tego potrzeba. Biała blenda bardziej rozprasza więc może być w tym celu mniej użyteczna.

Złota powierzchnia

Światło odbite od złotej powierzchni nabiera ciepłej barwy. Jest także mniej ostre niż światło odbite od blendy srebnej.

Mix złotej i srebnej

Balans pomiędzy opisanymi powierzchniami. Światło nie będzie ani za zimne, ani za żółte.

Biała powierzchnia

Biała blenda jest najczęściej stosowaną w fotografii kulinarnej. Biała powierzchnia nie powoduje zmiany temperatury barwowej odbijanego światła. To oznacza, że barwa światła jakie padana blendę będzie taka sama jak barwa światła odbitego od blendy. Dodatkowo światło odbite od białej powierzchni nie jest tak ostre jak na przykład światło odbite od powierzchni srebnej. Biała blenda rozprasza światło.

Czy to oznacza, że nie powinieneś używać blendy złotej lub srebnej?

Nie. Po prostu trzeba to robić świadomie, przemyśleć kolory i charakter światła, na którym nam zależy. W niektórych przypadkach ocieplenie światła będzie wskazane lub po prostu potrzebne. Można to zrobić np. dzięki złotej blendzie, która nada uroku naszemu zdjęciu jeszcze przed jego obróbką. Spotykam się z użyciem złotej blendy w czasie fotografii pieczywa, orzchów i ciemnych fotografii, w których było dużo odcieni brązów.

Srebna blenda może się przydać w daniach, które są świeże, chłodne jak np. sałatki, lody.

Tutorial z obróbki zdjęcia kulinarnego z elementem ludzkim
Na co zwracać uwagę podczas obróbki zdjęcia kulinarnego w Ligtroomie, żeby skóra nie wyglądała nienaturalnie

Czarna powierzchnia

Czarna powierzchnia to najczęściej pokrowiec blendy. Czarna powierzchnia służy nam do blokowania światła odbitego. Pogłębiają się cienie i zmiejsza lokalnie ekspozycja. Czarne blendy wykorzystuje się najczęściej w fotografiach dark mood.

Przykładowe zdjęcia bez obróbki, w formacie RAW. Zwróć uwagę na prawą część pod talerzem.

Co mówi moja mentorka i inni

Gdy zapytałam na pewnej grupie o zasady odnośnie używania różnego koloru blend w fotografii kulinarnej żeby potwierdzić informacje, które dla Was zebrała to dostałam takie odpowiedzi:

  1. Odnoszące się do cieplania, oziębiania zdjęcia, a także charakteru światła jakie uzyskamy dzięki poszczególnym blendom. Czyli to o czym piszę w tym wpisie. Trzeba eksperymentować.
  2. Moja mentorka napisała z kolei, że ”nie ma żadnych zasad. Stosuje się to co na zdjęciu po prostu wygląda dobrze”.

Znaczenie wielkości blendy

Wielkość blendy dobiera się na podstawie wielkości fotografowanego przedmiotu. Jeśli fotografujesz małe sylizacje i obiekty to wystarczy mała lub średniej wielkości blenda. Jeśli jednak chcesz doświetlić duże tło z kilkoma talerzami to żeby zrobić to równomiernie średnia blenda może nie być wystarczająca. Jej powierzchnia odblaskowa będzie za mała, by światło odbite pokryło fotografowaną przez Ciebie scenę.

Inna przydatna rola blendy

W przypadku blendy ”5 in 1” lub innych poodbnych, jedna z warstw będzie przepuszczalna dla światła i może spełniać rolę nie tylko blendy, ale także dyfuzora. Jest to przydatna cecha w momencie, gdy chcemy fotografować w bardzo słoneczny dzień. Dyfuzor rozproszy i zmiękczy światło, cienie staną się delikatniejsze. W innych sytuacjach dyfuzor również się sprawdzi dając finalnie lekki, jasny look naszym zdjęciom.

Pamiętaj! Dyfuzor powoduje spadek siły błysku (mocy światła). Trzeba na to zwracać szczególną uwagę kupując światło szcztuczne i dobierając do niego modyfikatory z dyfuzorami.

Dyfuzor eleminuje ostre światło i cienie. Deser jest w miarę równomiernie oświetlony. Po obróbce można uzyskać jasne i świetliste zdjęcia.

Rzeczy w domu, które sprawdzą sie w roli blendy

Załóżmy, że nie chcesz kupować blendy, a chcesz ulepszyć swoje zdjęcia kulinarne od zaraz. Zaproponuję Ci w tym celu parę rozwiązań, które są bardzo tanie.

  • biała kartka papieru
  • karton wyklejony białymi kartkami papieru (sztywniejsza wersja)
  • styropian
  • lustro
  • biały bristol
  • karton wyklejony papierem do pieczenia
  • tło fotograficzne, które ma biały spód
  • inne

Jak mogłeś zauważyć, prawie każda biała powierzchnia i nie tylko będzie się nadawała do odbijania światła. Jednak nie każda będzie idealnie spełniała się w tej roli. O tym pisałam powyżej. Niektóre powierzchnię dają ostrzejsze światło, a inne zmieniają joge temperaturę.

Plusy i minusy poszczególnych blend

Może teraz jeszcze nie przychodzi Ci to do głowy, ale zastanów się nad tym jak będzie stała twoja blenda, czym będziesz ją podpierał. Mam na myśli to, że biała kartka nie utrzyma się sama podczas sesji i jeśli będziesz chciał ją użyć będziesz musiał ją trzymać. No chyba, że ją do czegoś przylepisz. Z kolei blendy sztywne można na ogół oprzeć o jakieś powierzchnie, podtrzymać małymi przedmiotami i będę stały samodzielnie, a my będziemy mogli swobodnie operować aparatem.

Możesz sobie kupić także w markecie budowlanym lub supermarkecie klipsy budowlane i zaczepić je na brzegach np. bristolu. Zobacz poniższy obrazek. Takie klipsy mogą się potem przydać jeszcze do innych rzeczy. Zwróć uwagę na ich zakończenia. Ponoć niektóre lubią się zślizgiwać z powierzchni, której są uczepione.

Przydatny gadżet w fotografii kulinarnej – klipsy budowlane do trzymania blendy, tła fotograficznego i innych rzeczy.

Istnieje jeszcze jedno bardzo fajne rozwiązanie, ale polecam je osobom, które na poważnie myślę o fotografii lub po prostu na niej zarabiają. Można sobie zakupić specjalny stojak z klipsami, który będzie utrzymywał blendę nieruchomo na jakiej wysokości tylko chcemy. Taki stojak jest także przydatny do wieszania teł np. winylowych, które stnowią tło naszej sceny fotografowanej z poziomu wzroku lub niżej.

Stojak na tła – przykład z Amazona.
Wspomniany stojak z klipsami do teł fotograficznych i nie tylko – przykład z Amazona.

Cena blendy

Z tego co udało mi się dowiedzieć to cena blendy w dużej mierze zależy od marki i tego jak wytrzymałe produkty sprzedaje. Do gotografii kulinarnej raczej celowałabym w tą niższą półkę cenową, ponieważ Ty nie będziesz rozkładał tej blendy kilkanaście razy dziennie. Nie zużyje się ona tak szybko jak blenda w rękach fotografa o innej specjalizacji.

Co do powierzchni odbijających. Moim zdaniem na początek wystarczyłaby Ci tylko ta biało- czarna z dyfuzorem w środku. Jeśli jednak bardzo chcesz zaszaleć i myślisz o eksperymentowaniu np. ze złotą powierzchnią to możesz rozważyć blende ”5 w 1”.

Ja teraz stosuje duży styropian, a zaczynałam od małej okrągłej blendy. Często radziła sobie doskonale, ale był z nią jeden zasadniczy problem – było bardzo ciężko utrzymać ją w miejscu właśnie dlatego, że była okrągła. Nawet oparta staczała się, a nie zawsze byłam w stanie utrzymać ją w miejscu.

Podsumowując

Jeśli chcesz kupić oryginalną blendę to jej wielkość dobierz mniej więcej do wielkości scen, które chcesz fotografować. Przy okazji będziesz miał dyfuzor w środku (przepuszczalną światło powierzchnię). Ja polecam większe blendy. Super sprawdzą Ci się przy fotografowaniu ze światłem dziennym ustawione przy oknie lub z światłem sztucznym w przyszłości.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać jeszcze pieniędzy i wolałbyś posiłkować się tym co masz w domu to masz na górze wypisane możliwości, a dyfuzor przy oknie zrób sobie z firanki.

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny. 😊

Chciałabym Ci wysyłać więcej informacji na emaila oraz przypominać o nowych postach. Dzięki temu będziesz na bieżąco i szybko rozwiniesz swoje umiejętności w fotografii kulinarnej.

Pozdrawiam,

Grażka

Similar Posts