Zdjęcie wykonane telefonem
|

Jak Zrobić Zdjęcie Kulinarne Telefonem – Wskazówki

Pewnego dnia opublikowałam na swoim Instagramie filmik, w którym pokazuję Wam jak wykonałam zdjęcie kanapek telefonem. Obiecałam podzielić się z Wami szczegółami tej sesji na łamach bloga.

Może pracujesz w gastronomii, pieczesz ciasta dla innych lub sprzedajesz Thermomixy. Doskonale wiesz, że dobre zdjęcia są ważne w twojej pracy i warto nauczyć się je robić. Nalepiej tym co masz zawsze pod ręką czyli telefonem. Pomogę Ci w tym.

Nie zrażaj się jeśli na początku nie będziesz uzyskiwał wymarzonych efektów. Trenuj oko i ucz się zasad, którymi rządzi się fotografia, by potem móc je ewentualnie łamać. Pamiętaj również, że na fotografię kulinarną składa się wiele innych elementów jak np. stylizacja jedzenia, dobór tła, kontrolowanie światła, które mają wpływ na końcowy efekt.

Elementy na które zwróciłam uwagę podczas sesji telefonem

Światło dzienne i jego pozycja

Ci co znają moją twórczość dłużej wiedzą, że ja w dużej mierze używam światła sztucznego (lampa błyskowa). Jednak z myślą o Tobie postanowiłam wykonać sesję w świetle naturalnym. Ja przez bardzo długi czas korzystałam tylko ze światła naturalnego zanim przerzuciłam się na lampy.

Światło nie było ostre więc nie użyłam żadnego dyfuzora np. firanki, zasłonki czy blendy. Stół był mniej więcej w pozycji równoległej do okna czyli mieliśmy światło boczne. Po prawej stronie jedzenia postawiłam rozkładaną blendę, którą wypełniła nieco głębokie cienie. Więcej o blendach i ich roli w fotografii kulinarnej poczytasz tutaj.

Zdjęcie telefonem przy oknie

Ilość elementów na zdjęciu

Nie bez powodu miałam przygotowane 3 kanapki, a na każdej z nich po 3 plasterki sera. 4 kanapki sprawiłyby wrażenie symetrii i kompozycja mogłby wydawać się nudniejsza, przewidywalna. To nie oznacza, że nie możemy używać parzystych ilości rzeczy na zdjęciu lub stylizować czegoś symetrycznie. Czasami tak się robi i wygląda to bardzo dobrze. Jednak według badań obrazy z nieparzystą ilością elementów wydają się atrakcyjniejsze dla naszego oka.

Stylizacja jedzenia

Chciałam wystylizować kanapki w taki sposób, aby wyglądały atrakcyjniej niż zwykłe kanapki, które przygotowujemy w domu spiesząc się do pracy lub szkoły. Zwróć uwagę na kanapki na bilbordach. Właśnie o taki wygląd mi chodziło, bardziej komercyjny.

Ktoś by powiedział. Co to za sztuka pokroić ogórka, ser i wrzucić na chleb. Spróbuj to zobaczysz czemu to nie tak hop-siup.

Przed rozpoczęciem stylizacji zastanów się jakie dodatki mogą pojawić się na zdjęciu, które będą spójne z resztą rzeczy, dodadzą uroku (u mnie microgreens, ale mogą być także kiełki). Potem pomyśl o tym czy jest inna, atrakcyjniejsza forma, w której mógłbyś te dodatki zaprezentować np. ogórki we wstążki.

Na co zwróciłam uwagę podczas stylizacji kanapek

  • różne kształy warzyw – zwróć uwagę, że ogórki są w formie plasterków i wstążek.
  • dodatki zielonego koloru w postaci kiełków i młodych liści sałaty – wnosi nam to nowe kształy do kadru, staje się on bardziej urozmaicony i ładniejszy.
  • kształt i ułożenie kawałków sera. Zawijanie nie wchodziło w grę, bo ser był sztywny więc zrobiłam trójkąty. Kwadratów nie mogłam sobie wyobrazić na podłużnym fragmencie bagietki.
  • pieprz – wyróżnia sią na jasnych częściach kanapek. Buduje historię wokół powstawania kanapek, nadaje faktury.
  • dodatki były świeże, jędrne. Trzymaj sałatę i inne roślinne dodatki w wodzie żeby je ożywić jesli nie wyglądają nalepiej.

Gdy moja dekoracja np. pietruszka na daniu wygląda źle to ja mogę na ogół sobie to zretuszować. Umówmy się, Ty pewnie nie masz na to czasu i umiejętności. Jest na to proste rozwiązaniu – używaj tylko zdorwych i ładnych ziół, a nie będziesz miał potem problemów.

Fotografia kulinarna i obróbka zdjęcia za pomocą telefonu

Warstwy z akcesoriów

W zdjęciach z lotu ptaka (flat lay) nie mamu głębi, zdjęcia są po prostu płaskie. Aby dodać wymiaru zdjęciu podłóż różne deseczki, ściereczki, gazety pod dania. Dołóż akcesoria pasujące do historii, którą chcesz opowiedzieć. Może to być tylko szklanka z najpojem i widelec.

Budowanie planów na zdjęciu jest to kolejny ważny etap, ale nie zawsze konieczny. Dzięki warstwom zdjęcie nabierze głębi i może wydać się odbiorcy atrakcyjniesze.

Ja zdecydowałam się na kawałeczki papieru (warstwy), które kojarzą mi się z papierem do kanapek. W prawym dolnym rogu zdjęcia mam ściereczkę (akcesoria), a w lewym górnym rogu deseczkę po przekątnej (akcesoria, warstawy). Do tego jakiś widelczyk i serek. Myślę, że większość z Wam ma takie rzeczy w domu.

Schemat kolorów

Teoria kolorów jest niezwykle istotna. Zawsze powtarzam, że jeśli twoim zdjęciom brakuje tego czegoś to zastanów się czy stosujesz zasady doboru kolorów. W tym przypadku wybór padł na kolory analogiczne. Odcienie żółci, czerownego i zielonego. Zwróć uwagę, że te kolory są obok siebie na kole kolorów. Zastosowanie kolorów analogicznych na ogół daje harmonijny wygląd.

Mówi się żeby wybrać 3 obok siebie. Ja trochę poszłam dalej i na kanapkach pojawił się czerwony. Dalej wygląda to dobrze.

Na wyzwaniu, które rusza lada moment będę mówić o toerii kolorów. Ten temat jest zaplanowany na cały sierpień. Możesz dołączyć w każdej chwili. Materiały do nauki wysyłam na emaila. Zapis do newslettera poniżej.

Możesz spróbować zastosować ten schemat u siebie podczas kolejnej sesji. Wybierz 3 kolory (lub ich odcienie), które są obok siebie na kole barw i staraj się aby twoje dania, dodatki i stylizacja były zbliżone kolorystycznie do wybranych barw. Chętnie zobaczę jak Ci poszło. Oznacz mnie na Instagramie @crispygracie lub napisz wiadomość.

Tło do fotografii kulinarnej

Chciałabym zwrócić uwagę na dobór tła do fotografii kulinarnej, bo to również jest ważne. Są różne praktyki jeśli chodzi o ten temat. Uczono mnie żeby faktura i ogólny wygląd tła nie odwracał uwagi od głównej rzeczy, którą fotografujemy. Jednak spotykam w internecie wieke zdjęć gdzie tło ma mocne kolory i wzory, wyraźną fakturę. Co zrobić w takim wypadku?

Tło widoczne na zdjęciu poniżej wykonałam w domu za pomoca gładzi szpachlowej. Sam możesz wykonać tło w domu za niewielkie pieniądze i z małym nakładem czasu. Zobacz tutorial jak wykonać proste tło w domu na moim Instagramie lub w filmiku na YT, gdzie dodałam dwie nowe metody!

Jeśli chcesz robić zdjęcia w małych pomieszczeniach, gdzie nie masz warunków, aby przechowywać tła np. płyty lub tła winylowe to dobrze sprawdzi się kawałek obrusu bawełnianego lub lnianego o naturalnej fakturze i kolorze.

Jeśli dopiero zaczynasz i stylizacja jedzenia, a także dobór dodatków jest ci obcy, odpuść sobie stosowanie teł na których dużo się dzieje. Na początku staraj się wybierać tła w neutralnych kolorach (szarości, beże, odcienie bieli i ewentualnie odcienie niebieskiego) z delikatnymi wzorami. Takie tła nie będą konkurować o uwagę widza z fotografowanym jedzeniem lub przedmiotem.

Chciałam uzyskać jasny, delikatny efekt więc wybrałam proste tło z odcieniami szarości. Kanapki są łatwo widoczne, zwrok skupia się wręcz tylko na nich. Myślę, że inne tła też mogłoby się sprawdzić np. deski.

Obróbka zdjęcia

W swoim życiu przechodziłam butowniczy etap podczas którego nie chcialam uznać obróbki zdjęć. To niestety jes prawdą haha Chyba wynikało to z nieumiejętności posprodukcji i niezrozumienia istoty tego procesu. Jeśli fotografujesz aparatem w formacie RAW to nie masz wyjścia. Użyj programu do obróbki, żeby wydobyć ze zdjęcia to co najlepsze. Jeśli z kolei robisz zdjęcia telefonem to one już będą trochę podkręcone przez oprogramowanie telefonu. Mimo to, ty wciąż możesz ulepszyć te zdjęcia i skorygować niektóre parametry.

Zachęcam Cię do nauki obróbki zdjęć i nie pomijania tego etapu. Mogą ci w tym pomóc moje filmiki, które pojawią się na moich social mediach lub w newsleterz w przyszłości.

Zdjęcie jedzenia przed i po obrbce - fotografia mobilna - fotografia telefonem

Prawidłowo wykonane zdjęcie to połowe sukcesu. Obróbka stanowi drugą połowę. Tak jak z dietą i ruchem w czasie odchudzania. Zobacz na moje zdjęcie poniżej przed obróbką i po obróbce. Ja w swoim tutorialu na Instagramie (link na samym dole) pokazałam przykładowe zmiany, które naniosłam w programie Lightroom na komórce. Potem spędziłam trochę więcej czasu nad tym zdjęciem i dopracowałam je wedle swoich upodobań.

Proszę, nie stosuj filtrów, na których jedzenie wygląda bardzo nienaturalnie. Niestety trafiam na takie zdjęcia na Instagramie i wygląda to często tragicznie.

Dzięki za dobrnięcie do końca. Chwytaj telefon i ćwicz. Jeśli chcesz więcej tego typu treści to daj mi znać.

Grażka

Wspomniany post z tutorialem na Instagramie – LINK.

Jak znaleźć filmiki fotograficzne na koncie Instagrama Grace Lesniak @crisygraice
Tutoriale pokazują jak robić zdjęcia jedzenia telefonem i aparatem oraz przepisy.

Similar Posts