Obiektyw Do Fotografii Kulinarnej Dla Początkujących

Szukanie obiektywu to trudne zadanie. Często nie znamy swojego stylu ani nie rozumiemy technicznych pojęć w fotografii. Ja na początku byłam przytłoczona wielkością wyboru i opinianiami ludzi. Ostatecznie zdecydowałam się na obiektyw o ogniskowej 50 mm f 1.8 i uważam to za świetny zakup dla początkujących. Na droższe i bardziej zaawansowane obiektywy przyjdzie czas. Jeśli nie macie ograniczeń pieniężnych, znacie się na fotografii i chcecie zawodowo korzystać z obiektywów to myślę, że warto kupić coś lepszego.

Zanim zaczniesz rozglądać się za nowym obiektywem…

Naucz się korzystać z tego co masz

To, że polecam 50 mm nie oznacza, że jutro powinieneś złożyć zamówienie na Amazonie. Jeśli masz już pod ręką dobry telefon lub aparat z obiektywem np. kitowym (kupionym w zestawie z aparatem) to naucz się używac właśnie tego sprzętu. Poznaj podstawowe ustawienia aparatu jak przysłona, szbkość migawki, ISO (czułość matrycy) i inne. Eksperymentuj z kadrami np. kadruj nisko, z poziomu oczów lub flat lay. Zauważ jak obraz się zniekształca przy różnych długościach obiektów i pozycjach, z których kadrujesz. Przykład z telefonem – z flatlay’a będziesz zadowolony, ale jak zaczniesz robić zdjęcie pod kątem 90 stopni to stwierdzisz, że coś jest nie tak z proporcjami modeli.To wszystko za sprawą specyficznej wielkości matrycy w telefonie i krótkiej ogniskowej. Jak opanujesz swój obecny aparat i obiektyw to najprawdopodobniej przejdziesz do momentu gdzie zauważysz, że brakuje Ci światła, przybliżenia lub głębi ostrości…

Zdjęcie kulinarne telefonem
Robiąc zdjęcia telefonem należy zastanowić się na jego pozycją, ponieważ ma ona duży wpływ na wygląd przedmiotów na zdjęciu.

Telefonem można zrobić bardzo dobre zdjęcia “flatlay” jedzenia. Nie wierzysz? Napisz do mnie, mam na to dowody 🙂

Wartość przysłony i jej znaczenie

Im jaśniejsze obiektywy tym droższe. Obiektyw z przysłoną f1.8 to ”jaśniejszy obiektyw” , a z f 3.5 ”ciemniejszy obiektyw”. Im niższa wartość przysłony “f” tym lepiej. Powszechna ”pięćdziesiątka” 50 mm 1.8 jest lekka, tania i wszechstronna. Ten obiektyw można jeszcze kupić z mniejszą wartością przysłony, a mianowicie 1.4. Cena od razu podskakuje do góry. Nie polecam jednak wydawać więcej pieniędzy na początku, ponieważ nie będziecie w stanie dostrzec większych różnic w jakości obrazu. Prawdopodobnie jedyna zaleta, którą bylibyście w stanie zauważyć to lepsza jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Dzieje się tak, gdyż wartość 1.4 jest niższa niż 1.8, ale oznacza większe otwarcie przysłony, a tym samym więcej światła przedostaje się do obiektywu i zdjęcia mogą być jaśniejsze. Nie musimy jasności rekompensować wyższym ISO (szumy) lub szybkością migawki (SS). Wartość przysłony wpływa też na głębię ostrości.

Wielkość otworu przysłony w aparacie a wartość f
Im mniejszy otwór przysłony tym większa wartość f, a tym samym mniej światła dostaje się na matrycę.

Długość ogniskowej

Za standardową i wszechstronną przyjęło się wartość ogniskowej ok. 50 mm. Jest to wartość zbliżona do kąta widzenia człowieka. Ogniskowa obiektywu może być stała np. 35 mm lub zmienna 18-200 mm (zoom). Im niższa wartość ogniskowej tym szerszy kąt widzenia obiektywu i w efekcie szerszy sfotografowany kadr.

Niektóre obiektywy łączą w sobie cechy obiektywu szerokokątnego i obietywu standardowego jak np. 18-55 mm (to popularny obiektyw kitowy wśród fotografów). Z kolei obiektyw 35-80 mm pozwoli uzyskać szeroki obraz bliżej wartości 35 mm, przez uniwersalne 50 mm, aż do dużego zbliżenia w okolicach 80 mm. Przy okazji wspomnę, że obiektyw 80 mm dla wielu jest wspaniałą ogniskową do portretów.

Jednym z najbardziej lubianych obiektywów wśród fotografów kulinarnych jest obiektyw 100 mm (lub 105 mm). Dzięki niemu uchwycimy detale jedzenia, uzyskamy mocne przybliżenie i rozmyte tło. Z tych powodów wspomniany obiektyw chętnie będzie wybierany także w macro fotografii. Do zdjęć flatlay sprawdzi się obiektyw szerokokątny, ale “pięćdziesiątka” też daje rady z bardzo dobrymi rezultatami. Jeśli chcesz fotografować wnętrzna restauracji to szeroki kąt (niska ogniskowa) sprawdzi się najlepiej.

Jak mogłeś zauważyć każda sytuacja wymaga nieco innych ogniskowych – szerokości kadru. O tym, co jest ci bliższe i co chcesz fotografować zdecydujesz po dłuższej praktyce.

Obiektywy, które przewijają się na grupach dla fotografów kulinarnych:

  • zmiennoogniskowe np. 18-55 mm, 24-105 mm, 24-70 mm i inne.
  • stałoogniskowe np. 35 mm, 50 mm, 80 mm macro, 90 mm macro, 100 mm macro, 105 mm macro i inne.
Wielkość ogniskowej w aparatach
W fotografii kulinarnej przydatnę są różne rodzaje ogniskowych w zależności od stylu.

Wielkość matrycy aparatu

Sprawdź czy twój aparat ma pełną klatkę (Full Frame) czy nie (Crop). Jeśli zamocujesz obiektyw na ”cropie” to kąt widzenia obiektywu się zmniejszy i uzyskasz węższy/przycięty obraz. Mniejsza matryca (niepełna klatka) zmniejsza kąt widzenia obiektywu i ogniskowa obiektywu ”wydłuża się””. Dlatego montując 50 mm do aparatu Nikona z niepełną klatką wykonane zdjęcie będzie wyglądać podobnie do zdjęcia, do którego wykorzystanoby obiektyw 80 mm zamocowany do aparatu z pełną klatką. Zdjęcie będzie przybliżone. Z tego wynika, że jeśli chcesz uzyskać na cropie efekt 50 mm musisz kupić obiektyw około 30 mm. Jeśli chcesz robić zdjęcia macro to rozważ obiektywy od 60 mm w górę. Aby sprawdzić jaki efekt da obiektyw w połączeniu z mniejszą matrycą sprawdź w internecie mnożniki ogniskowej dla marki aparatu którą masz. Przykładowo dla Nikona mnożnik wynosi 1.6 stąd 50 mm x 1.6 = 80 mm.

Mocowanie obiektywu

Mocowanie obiektywu

Rodzja bagnetu (mocowania) ma znaczenie teraz jak i w przysłości, Kiedyś kupiłam obiektyw, który był niedopasowany do modelu mojego aparatu. Mocowanie obiektywu ”nie obsługiwało” silniczka aparatu przez co nie działał mi zoom ani autofocus. Uwaga! Jeśli kupisz obiektyw do aparatu z niepełną klatką może się potem okazać, że nie będzie on pasował do aparatu z pełną klatką lub bezlusterkowca. Trzeba mieć to na uwadze jak planujesz zmianę systemu lub aparatu w przyszłości. Zwracaj uwagę na typ mocowania obiektywu i czy jest on dopasowany do twojego aparatu.

Podsumowując

  • Wyciśnij z aparatu i obiektywu, który już masz jak najwięcej.
  • Jeśli wolisz szersze kadry, zdjęcia flatlay to celuj w obiektywy ok. 50 mm i niżej.
  • Gdy stwierdzisz, że wolisz przybliżenia, zdjęcia z poziomu wzroku, ostrzejsze kadry to idź w obiektywy macro np. 90 mm lub 100 mm.

Podane informacje są bardzo uproszczone, ale mimo to mam nadzieję, że pomogą Wam w wyborze nowego obiektywu przez zwrócenie uwagi na pewne aspekty techniczne.

Jeśli uznasz ten post za pomocny to podziel się nim w social mediach, a będzie mi miło.

Zapraszam do grona moich subskrybentów, szykuję pierwsze materiały dla fanów fotografii kulinarnej 🙂 Pozdrawiam!

Similar Posts