Placuszki z kiszonej kapusty i gotowanego ryżu
Uwielbiam placuszki z kapusty kiszonej i mam nadzieję, że Ty też je pokochasz. Placuszki z kapustą są moim odkryciem 2020 roku, ale co ciekawe, pierwszy raz zrobiłam je z fermentowanej kapusty w stylu azjatyckim i piwem. Tak, z piwem! Dzisiaj prezentuję Wam bardziej klasyczną i uproszczoną wersję. Dzięki temu przepisowi zużyjecie resztki zalegającego ryżu.
Ja placuszki lubię zarówno na ciepło i na zimno, ale ponoć najlepiej smakują prosto z patelni. Podałam je z kremowym, orzeźwiającym jogurtem, zieleniną kopru i kiełkami. Można dodać koperek, inne zioła lub surówkę. Placuszki są pożywne i szybko znikają z talerza więc proponuję zrobić podwójną porcję.
Po angielsku placuszki nazywa się fritters. Według definicji to mieszanka warzyw i mięs obtoczona w cieście lub bułce tartej i smażona na głębokim oleju. Jednak większość tego rodzaju placuszków, które widziałam smażona była na małej ilości oleju. Wszystko zależy od gęstości ciasta, pożądanego efektu końcowego i tradycji kraju.
Placuszki z kiszonej kapusty i gotowanego ryżu
Course: Nie marnuję, ObiadokolacjeKolejny prosty i pyszny przepis. Jeśli nie jadłeś kapusty kiszonej w takiej formie to koniecznie spróbuj.
Składniki podane poniżej dają około 2 porcje tj. 10 małej wielkości placuszków.
SKŁADNIKI
200 g odsączonej kapusty
150 g ugotowanego ryżu
1/4 średniej wielkości cebuli
2 jajka
55 g mąki
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia lub sody
1/2 łyżeczki soli
olej do smażenia (zobacz Wskazówki poniżej)
instrukcja
- Rozdrobnij kapustę nożem, posiekaj cebulę na małe kawałki.
- W średniej wielkości misce wymieszaj kapustę, cebulę i jajka. W małej misce połącz i wymieszaj suche składniki. Do mokrych składników dodaj suche i wymieszaj dokładnie. Ciasto będzie gęste.
- Rozgrzej patelnię na średniej mocy i nalej cienką warstwę oleju. Nakładaj łyżką ciasto, spłaszczaj szpatułką lub formuj łyżkami tak żeby kształtem przypominało placuszek. Na jeden placuszek przypadała mniej więcej kopiasta łyżka ciasta.
- Smaż z obu stron, aż do zarumienienia lub dłużej. Gotowe przełóż do naczynia lub na kratkę wyłożoną papierem, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
- Serwuj ze śmietaną lub gęstym, kremowym jogurtem. Udekoruj zieleniną lub cebulką. Smacznego!
WSKAZÓWKI
- W zależności od oleju, który macie pod ręką smak placuszków może się nieco różnić między sobą. Ja używam oleju rzepakowego.
- Cebula użyta w opisie to zwykła, żółta cebula. Możecie spróbować z czerwoną jeśli nie macie innej.
- Smak placuszków będzie również zależał od rodzaju użytego ryżu np. ryż jaśminowy jest słodki i aromatyczny. Dodatkowo stopień ugotowania ryżu wpłynie na strukturę placuszków.

Zapraszam Cię na mojego Instagrama po więcej fotograficzno-kulinarnych inspiracji 🙂 KLIKNIJ TUTAJ