Fotografia kulinarna w słabym świetle - wskazówki
|

Zdjęcia Jedzenia W Słabym Świetle (Telefonem i Aparatem)

Z każdym nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym warto sobie przypomnieć jak robić zdjęcia kulinarne w trudnych warunkach oświetleniowych.

Dzień staje się o wiele krótszy, słońce jest niżej na niebie i nagle nasze ulubione miejsce na zdjęcia jest niewystarczająco doświetlone. Jak sobie z tym poradzić?

Nagrałam dla Ciebie filmik z moimi wskazówkami, które zebrałam również w tym wpisie jeśli wolisz czytać.

Źródło światła

Postaraj się znaleźć jak nawiększe źródło światła lub źródło, które daje go najwięcej. Następnie zbliż się do tego źródła światła. Może tym razem będziesz mógł rozłożyć scenę na ziemi przy oknie balkonowym, a nie w kuchni. Po prostu szukaj najjaśniejszego miejsca w swoim domu.

CIEKAWOSTKA Od źródła światła przeważnie oddalamy się jak jest dużo ostrego światła. Wtedy preferuje się fotografie w cieniu gdzie światło jest rozproszone. Przy małej ilości światła jest inaczej – chcemy być blisko jego źródła np. okna.

Zwróc uwagę na ekspozycję okna. Jakość światła nie będzie tylko zależeć od pory dnia i tego jak późno się bierzesz za robienie zdjęć, ale także od ekspozycji twojego okna. Okno na zachód da Ci inną jakość światła w ciągu dnia w porównaniu do okna z ekspozycją południową.

Odbij światło

Zaraz obok fotografowanego bohatera, równolegle do źródła światła warto postawić blendę. Blenda może być fotograficzna, ale także dobrze się sprawdzą inne rzeczy, które pewnie masz w domu na przykład biały bristol, papier do pieczenia,styropian czy folia spożywcza.

Więcej o blendach dowiesz się z mojeo dedykowanego blendom wpisu: https://crispygracie.com/do-czego-sluzy-blenda-w-fotografii-kulinarnej-i-ktora-warto-miec/

Dzięki blendzie światło trafi z powrotem na sceną, poprawi się jej ekspozycja i zmniejszą się głębokie cienie. Zwróć uwagę na odległość blendy od sceny. Czasami zdarza się nam trzymać ją za blisko, gdy jest nieco więcej światła. Doświetlenie sceny staje się tak mocne, że tracimy cienie, a końcowy efekt jest nieco za płaski.

Blenda fotograficzna w fotografii jedzenia. Z czego zrobić blednę i jaką kupić.
Fragment styropianu stanowi malutką blendę, którą doświetłam miejscowo sceny lub służy ona do blokowania światła tylnego.
Rodzje powierzchni odblaskowych wykorzystywane w fotografii kulinarnej

Spokojnie możesz stosować blendy nawet jak robisz zdjęcia nastrojowe i ciemniejsze. Musisz jednak być ostrożny. Blenda tylko pomaga, aby zdjęcie nie było za ciemne, a dane w czarnych miejscach utracone. Śmiało stosuj różne wielkości blendy i manewruj nimi względem światła. Czasami chcemy doświetlić tylko mały skrawek czegoś na scenie i do tego będzie przydatna mała blenda zrobiona chociażby z kawałka białego papieru.

Stosuj statyw

Statyw to jedna z tych rzeczy, która powinna być szybko kupiona na początku nauki fotografii kulinarnej. Przyda się osobom zarówno z aparatem jak i telefonem. Stawiając sobie sprzęt na statywie eliminujesz prawie całkowicie drgania ręki i tym samym utrzymujesz lepszą jakośc obrazu.

W przypadku korzystania z ustawień manualnych w aparacie użycie statywu może być wręcz konieczne. Chodzi o niskie wartości migawki. O tym napiszę poniżej.

Fotografia kulinarna w słabym świetle - wskazówki
Stosuj statyw, aby unikać drgań ręki i zachować lepszą jakość zdjęć zaówno telefonem jak i aparatem.

Samowyzwalacz i inne trigery

Najlepiej zastsować go mając sprzęt na statywie. Świetna sprawa. Wybieram kadr, naciskam delikatnie spust lub ekran i parę sekund później robi się zdjęcie. Po raz kolejny zmniejszamy szansę na szumy wywołane drganiami.

Sprawdź jak możesz wyzwolić zdjęcie w swoim aparacie np. wężyk spustowy, komenda głosowa.

Zdjęcia telefonem

Gdy się ściemnie elektronika telefonu na siłę próbuje rozjaśnić zdjęcie. W porównaniu do aparatu to opragramowanie telefonu samo za nas chce dostosować eskpozycję. Mimo to pamiętaj, że możesz punktowo rozjaśniać lub przyciemniać swoje kadry w telefonie. Na przykład w aplikacji Aparat w iPhone pojawia się słoneczko po naciśnięciu w ekran. Przesuwając palec do góry lub w dół obok ikony słoneczka regulujesz jasność. W Androidzie również jest ikonka słoneczka.

Chciałbyś skorzystać z mojego doświadczenia i nauczyć się robić piękne zdjęcia telefonem? Stworzyłam kurs, który pomoże Ci osiągnąć super efekty już po kilku lekcjach. W kursie tłumacze najważniejsze zagadnienia związane ze światłem dzięki czemu okiełznasz światło w każdych warunkach.

Na zdjęciu poniżej widzisz obrobione zdjęcie z telefonu (po lewej) i z aparatu (bez obróbki). Uważam, że jakość jest bardzo dobra. Jeśli potrzebujemy zdjęć głównie do promocji twojej działalności w social mediach to telefon wystarczy ze swoją rozdzielczością.

Zdjęcia aparatem w trybie manualnym

Tryb manualny M (zobacz pokrętło aparatu) umożliwia samodzielną regulację ekspozycji. W tym trybie możesz dokonać selekcji głębi ostrości według upodobań (wybierz odpowiednio niskie lub wysokie f), następnie możesz wybrać niskie ISO dla jak najlepszej jakości zdjęć (blisko 100), a na końcu dostosować szybkość migawki tak żeby zdjęcie wyszło poprawnie doświetlone. I tutaj najczęściej trzeba bardzo wydłużyć czas naświetlania tj. ustawić wysokie wartości s np. 1/15 s (migawka będzie się otwierała jedną pietnastą sekundy).

W momencie dostosowywania migawki z pomocą przychodzi statyw! To on pozwala na to, aby zdjęcie długo naświetlane nie miało poruszeń. Jeśli robisz zdjęcie z ręki jest duża szansa, że zdjęcie nie wyjdzie. Wtedy rozjaśnij zdjęcie podnosząc trochę ISO i otwierając przysłonę szerzej (małe wartości f).

Uwaga! Sprawdź możliwości swojego aparatu i dowiedz się przy jakiej wartości ISO zaczynają się szumy. Podczas korzystania ze statywu trzymaj się tych niższych wartości ISO, żeby mieć jak najlepszą jakość zdjęć.

Ogólnie zaleca się wybieranie małej głębi ostrości tzn. niskich wartości przysłony, gdy jest ciemniej. Dzięki temu otwór przysłony jest bardziej otwarty i do aparatu wpada więcej światła.

Jeśli będziesz miał problem z ustaleniem odpowiedniej szybkości migawki możesz skorzystać ze światłomierza. To taka miarka np. -2 -1 0 1 2 w twoim aparacie, której wskaźnik wartości powinien wynosić 0.

Jeśli chcesz być na biężąco z moimi darmowymi materiałami polecam zapisać się do listy mailingowej:

,

Similar Posts