Post ze wskazówkami na temat robienia zdjęc kulinarnych z elementem ludzkim w tle
|

Zdjęcia Kulinarne Z Elementem Ludzkim + Tutorial

Oto kolejny pomysł na ciekawą sesję. Jeśli nie robiłeś zdjęć z elementami ludzkimi to koniecznie przeczytaj cały wpis i pobierz dodatkowy materiał. Jeśli jednak uwielbiasz ten typ zdjęć to mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego. Jestem również przekonana, że bonus będzie dla wszystkich pomocny!

Dzięki moim obserwującym na Instagramie, a także osobom, które wypełniły ankiete powstał poniższy wpis i wyzwanie. Dziękuję za motywcję. 🙂

Wyzwanie potrwa od 03.12 do 24.12.2021r. Zdjęcia można publikować na Instagramie i Facebooku. Oznacz mnie kiedykolwiek, aby nie umknęło mi żadne twoje zdjęcie #crispygracie @crispygracie.

Zdjęcie kulinarne w świątecznym wydaniu - dekoracja ciasta.

Czemu zdjęcia z elementem ludzkim?

Zdjęcia kulinarne z elementami ludzkimi mają to ”coś” w sobie. Zatrzymują naszą uwagę na dłużej, skłaniają do refleksji. Mam wrażenie, że im więcej pokażemy osoby na zdjęciu tym bardziej poruszona będzie czyjaś wyobraźnia.

Przykładowo. Typowe zdjęcie: osoba obejmująca dłońmi kubek z gorącym napojem. Jakie uczucia wzbudza w Tobie takie zdjęcie? Dodajmy do tego, iż osoba jest ubrana w ciepły swetr, a sama stylizacja jest zimowa. Sam kubek z napojem zrobiłby dobrą robotę, ale jednak te dłonie na zdjęciu dużo dodają.

Inny przyklad. Zdjęcia z osobą w tle, która kroi ciasto. Widzimy jak jest ubrana, analizujemy co jest na stole. Obraz i jego kontekst się powiększa.

Dzięki tego typu zdjęciom poznajemy także lepiej kulturę, tradycje i obyczaje innych osób. Zwróć uwagę na ubiór, zastawę stołu itd. twórców postujących na całym świecie. Szczególnie rzuca się to w oczy na Instagramie, gdy śledzimy ludzi z różnych kontynentów.

Zdjęcie kulinarne z osobą w tle

Od czego zacząć sesję?

Od jej zaplanowania! Szczególnie teraz. Przed świętami mamy dużo na głowie i organizacja jest bardzo ważna. Kiedyś planowałam i wykonywałam sesje tego samego dnia. Jeszcze zdarzają mi się takie spontany, ale rzadko. Najlepiej się czuję i efekty są lepsze, gdy wszystko jest wcześniej przemyślane. Chyba każdy doświadczony fotograf poleca planowanie sesji.

Co możesz zrobić przed właściwą sesją?

  • przeglądać strony z inspiracjami i zdecydować się na temat zdjęcia
  • przyszykować sobie akcesoria i tła, albo chociaż przemyśleć kolorystykę i tego się trzymać dobierając potem dodatki
  • przygotować miejsce do sesji, gadżety, wybrać źródło światła, ustawienie względem niego itp.
  • zadbaj o dłonie jeśli masz zamiar robić duże zbliżenie np. na paznokcie

Do szukania inspiracji polecam oczywiście Pinteresta lub jeden ze stocków typowo jedzeniowych np. StockFood. Dobrym pomysłem jest również oglądanie obrazów, analiza innych form sztuki. Spotkałam się z twórcami, którzy odtwarzali obrazy, ale w formie zdjęć. Niektórzy mają tą zdolność przetwarzania innych form sztuki na zdjęcia kulinarne.

Festiwal ślubny i zdjęcie osób trzymających tort
Zdjęcie z targów ślubnych.

Ciekawym zabiegiem jest ubieranie przez twórców ubrań, które pasują do tematu zdjęcia lub chociaż stanowią neutralne tło. Dopasowanie może być na poziomie kolorystycznym lub stylu. Jeśli robisz sesje bardziej rustykalne to raczej nie ubierzesz się nowocześnie, gdy masz zamiar być na zdjęciu w tle.

Miałam kilka sesji ze sobą w tle i szczerze mówiąc zawsze starałam się ubrać adekwatnie do sesji. Sprawdzam czy coś nie jest bardzo pomięte, poplamione itd. Estetyka!

Kto jest bohaterem sesji?

Od początku sesji musisz pamiętać co fotografujesz i skupić się na uwydatnieniu tego. Stylizacja, kompozycja, osoba w tle i cała resztą mają stanowić otoczkę i prowadzić do naszego bohatera. Jeśli na zdjęciu dużo się dzieje to niech to chociaż będzie ze sobą spójne.

Postaraj się, aby miejscowe światła/przepalenia nie stworzyły kontrastu, za którym powędruje odbiorcom wzrok. Podobnie może być z jakimś ostrym kolorem.

Obróbka zdjęcia kulinarnego z elementem ludzkim - tutorial ze wskazówkami

Sesja samemu czy z kimś?

Najlepszy scenariusz to raczej taki, że ktoś doświadczony robi nam zdjęcia lub my mamy modela np. zdjęcie dziecka lub przyjaciół przy stole.

Sesja samemu wymaga trochę wprawy. Im więcej osoby chcesz na zdjęciu uchwycić tym będzie trudniej. Ustawienie tułowia, głowy, dłoni i całej reszty w naturalny lub korzystny sposób wymaga trochę wprawy. Może się nie obejść bez nawet kilkunastu prób…

Co może Ci pomóc w takiej sytuacji?

  • połączenie twojego telefonu z aparatem tak żebyś na telefonie podglądał wyświetlacz aparatu
  • statyw – koniecznie!
  • tathering – kabel łączy twój aparat z komputerem i w większości sytuacji jeśli możliwość podglądu siebie na żywo
  • samowyzwalacz
  • użycie pilota bezprzewodowego do aparatu lub wężyka spustowego

Słyszałam też o możliwości wydawania komend głosowych swojemu telefonowi i on wywołuje zdjęcie. Jak będziesz praktykować to z czasem sam zobaczysz czego Ci brakuje i co można usprawnić.

Często nasze ręce trzymają tła, blendy itp. Polecam zakupić sobie stojaki lub klamry, które będą trzymać te rzeczy lub po prostu oprzyj je o coś.

Pomysł na ciekawsze zdjęcia kulinarne
Dłonie obejmują talerz z tartą.

Telefonem czy aparatem?

Każdy sprzęt da sobie radę z takim rodzajem zdjęć. Moje zdjęcia na Instagramie są na to idealnym przykładem. Większość z nich jest wykonana aparatem, ale coraz częściej sięgam po telefon. Chociażby dlatego, że szykuję kurs z fotografii kulinarnej telefonem. 🙂

Jeśli potrzebujesz robić apetyczne zdjęcia jedzenia dla swojego biznesu lub po prostu pasjonuje cię fotografia kulinarna i chciałbyś nauczyć się fotografować telefonem to koniecznie sprawdź mój kurs Kurs Online Fotografii Kulinarnej Smartfonem. Subskrybując mój newsletter lub śledząć mnie w social mediach jesteś na bieżąco ze specjalnymi ofertami kursu. 🙂

Zarówno telefon jak i aparat polecam mieć na statywie w czasie sesji. Odległość od sceny dostosuj do jej wielkości oraz rodzaju obiektywu, który masz. Telefon będzie kadrował nieco inaczej niż przeciętny aparat. Jego pole widzenia jest zazwyczaj o wiele szersze. Jednak coraz częściej w telefonach jest więcej obiektywów, a to daje możliwość zbliżeń, rozmazania tła itd. Musisz tylko skorzystać z funkcji PRO telefonu lub inncyj, które pozwalają na regulacje głębi ostrości.

Sesja poczków - rozmyte tło dzięki zaawansowanym funkcjom aparatu w telefonie
Zdjęcia kulinarne telefonem
Po obróbce w aplikacji Ligtroom na telefon.

Wykonując sesję aparatem przemyśl wiele parametrów i miej na uwadze wybór dobrego rodzaju autofokusa (AF). Uważaj na tryb śledzący AF podczas takich sesji. Jeśli wycelujesz sobie w ciasto, a następnie pojawisz się w kadrze i zaczniesz ruszać to jest duża szansa, że autofokus przeskoczy nie tam gdzie trzeba.

W moim Nikonie w takiej sytuacji zastosowałabym tryb pojedyńczy AF-S (w innych markach aparatów może to być oznaczone inaczej). W tym trybie ostrość zostaje zablokowana w wybranym miejscu i ruch osoby w tle nie zmienia miejsca ostrzenia. Jeśli twój model się rusza mając w dłoniach kubek i celujesz w poruszające sę dłonie to analogicznie zastosujesz inny rodzaj AF, który będzie podążał za dłońmi.

Jeśli masz jakieś pytania to możesz do mnie pisać na Instagramie lub Facebooku.

Podziel się ze znajomymi tymi wskazówkami. Mam dużo frajdy z pisania tych postów dla Ciebie.

Do usłyszenia!

Similar Posts